Loading...

Drupal to framework zarządzania treścią (Content Management Framework, CMF) co oznacza, że posiada cechy zarówno typowego systemu CMS jak również swietnie sprawdza się jako szkielet do tworzenia zaawansowanych aplikacji internetowych. Napisany jest w języku PHP a jako bazy danych najczęściej używa system MySQL dzięki czemu może być zainstalowany na niemal dowolnym hostingu.

Z punktu widzenia użytkownika jest on nieco trudniejszy od CMS-ów konkurencyjnych takich jak Joomla czy Worpress (przynajmniej tak twierdzą niektórzy) ale z drugiej strony można w nim zaimplementować niemal dowolną funkcję bez pomocy programisty, a jedynie poprzez pobranie i zainstalowanie odpowiedniego modułu (jest ich kilka tysięcy i sa całkowicie darmowe).

Z drugiej strony, Drupal jest lubiany i ceniony przez programistów. Dzięki rozbudowanemu API oraz modularnej budowie doskonale nadaje się do tworzenia zaawansowanych aplikacji i daje programiście niemal nieograniczone możliwości.

Na bazie systemu Drupal można tworzyć proste strony wizytówki, rozbudowane portale społecznościowe lub informacyjne, blogi, fora, sklepy internetowe, zaawansowane systemy intranetowe, i wszystkie inne aplikacje działające w sieci jakie tylko mogą przyjść nam do głowy. Co więcej, nie stanowi problemu przejście od jednego wymienionego typu do drugiego - zazwyczaj wystarczy zainstalować odpowiednie moduły (lub ewentualnie zlecić napisanie własnego modułu, dostosowanego do specyficznych potrzeb) i wprowadzić modyfikacje do motywu graficznego.

Jedną z najważniejszych zalet Drupala jest jego wydajność i skalowalność. Osiąga to dzięki rozbudowanemu systemowi pamięci podręcznej oraz architekturze pozwalającej na instalowanie pojedynczego systemu na wielu serwerach.

O rosnącym zainteresowaniu Drupalem świadczy jego wykorzystanie przy stworzeniu stron m.in. Białego Domu, a na polskim podwórku stron Kancelarii Premiera, Ministerstwa Gospodarki oraz wielu innych...Copyrights Grzegorz Skwierczyński

Na tej stronie wykorzystuję ciasteczka (cookies)